Barion Pixel

SZÁLLÍTÁS MAGYARORSZÁG TELJES TERÜLETÉRE 1-3 MUNKANAPON BELÜL! 25 000 FT ÉRTÉKŰ RENDELÉS FELETT INGYENES SZÁLLÍTÁS!

A bor és a fejfájás

Tapasztaltál már fejfájást borivás után? Elfogyasztanál egy pohárka minőségi bort, de inkább nem teszed, hogy elkerüld a borozás utáni fejfájást? Ha te is kellemetlen tüneteket tapasztalsz akár egy-egy pohár bor után, jó, ha tudod, hogy nem vagy egyedül.

A fájdalom, a nemkívánatos panaszok nagyon is valósak, ám érdemes megismerni a mögötte húzódó okokat. Joggal merül fel a kérdés, hogy mi okozza ezeket a tüneteket és hogyan lehet őket elkerülni?

Ebben a bejegyzésben összefoglaljuk számodra a legfontosabb tudnivalókat a bor okozta fejfájásról, sőt, tippeket is adunk a frusztráló panaszok megelőzésére.

A jó hír az, hogy nem kell lemondanod a borozás önfeledt élményéről!

Fejfájás a bortól - pontosan mit értünk ezalatt?

A fejfájásnak számtalan formája létezik, de azt leszögezhetjük, hogy egyik sem kellemes. Vannak, akik öröklik ezt a hajlamot, nagyobb gyakorisággal és intenzitással tapasztalják, míg másoknál gyorsabb lefolyással vagy enyhébb érzetekkel jár a kialakult fejfájás.

Rengeteg kutatás foglalkozik a fejfájás hátterében meghúzódó okokkal, kialakulásának hogyanjával, a prevencióval, valamint a már kialakult fájdalom kezelésével. Különböző testi, illetve lelki tényezők, továbbá környezeti és hormonális hatások külön-külön vagy együttesen eredményezhetik a fejfájás létrejöttét.

Miért írjuk le mindezt? Mert abból, hogy a fej mely területén, s milyen erősséggel tapasztalod, meg lehet állapítani a fejfájás típusát – ami a boros fejfájás megértésében is nagy segítségedre lesz.

A leggyakoribb fejfájás típusok

1. Tenziós fejfájás

A legnagyobb gyakorisággal előforduló fejfájás típus, férfiak és nők körében egyaránt. A fej bármely területén kialakulhat, ám a legjellemzőbb a fej körül érzett nyomás, szorító-feszes érzet, amely általában kétoldali. Sok esetben tarkótáji, nyaki és vállövi fájdalommal társul. Kiváltó oka általában a stressz.

2. Migrén

Jellemzően egyoldali, erőteljes, akár lüktető tünetekkel járó fejfájás, amit fény- és hangérzékenység, szédülés, akár hányás is kísérhet. Órákig, de akár napokig is eltarthat, rohamszerűen jelentkezve.

3. Cluster fejfájás

Előzetes tünetek nélkül, hirtelen kialakuló, a fej egy részét érintő, ciklikusan vissza-visszatérő fejfájás típus. Erős, átható fájdalom kísérheti.

Bor okozta fejfájás tünetei


A boros fejfájást általában halántéktájon vagy a szem mögött jelentkező lüktető érzés jellemzi. A migrénhez hasonlóan általános rossz közérzetet, szédülést, hányingert, fényre és hangra való érzékenységet okozhat. Az így jelentkező tünetek lefolyása és erőssége mindenkinél egyedi, amit több tényező befolyásolhat (például életmód, általános egészségügyi állapot, ételérzékenység vagy -intolerancia, egyéb környezeti hatások).

Mi okozza a borozás utáni fejfájást?

A közhiedelemmel ellentétben a borozás utáni fejfájást nem a borban lévő alkohol váltja ki. Gondolj csak bele, kis mennyiségű bor elfogyasztása után nem kell, hogy rosszul legyél! Az igazság ennél összetettebb. Valójában főként a borban található kén/kén-dioxid (szulfitok) és a hisztamin felelősek a kialakult tünetekért.

Hogy miért van kén a borban? 

A ként a szőlőtermesztés során gombás megbetegedések megelőzésére, illetve kezelésére használják. A szulfitok természetes módon is előfordulnak a borban, azonban a gyártási folyamat során ezen felül tartósítószerként is hozzáadhatják.

A tudomány jelenlegi állása szerint a szulfitok az egészségre nem károsak, így ezt alkalmazzák a bor megóvása érdekében az oxidációtól, a nemkívánatos baktériumoktól és élesztőgombáktól. 

Mivel az élesztők is előállítanak kén-dioxidot az erjedési folyamatban, így akkor is el kell látni a címkét szulfitot tartalmaz jelöléssel, ha a gyártó nem használt ként a készítéskor.

Mi a hisztamin?

A hisztamin az emberi szervezetben természetes módon is megtalálható vegyület. Ételek, italok fogyasztásával kerülhet a szervezetbe, de maga a szervezet is előállítja. Lebontásáért többnyire a bélfalban található diamino-oxidáz (DAO) enzim a felelős. Ha ez az enzim csökkent mértékben termelődik vagy alacsony az aktivitása, túl sok hisztamin szabadul fel a szervezetben vagy külső forrásból túl sok hisztamint viszünk be, allergiaszerű tünetek alakulhatnak ki.

A kénre vagy a hisztaminra való fokozott érzékenység esetén az agyi erek kitágulhatnak, amely fejfájással, sokszor migrénhez hasonlító lüktető fájdalommal járhat.

Jó, ha tudod, hogy az, aki hajlamos a fejfájásra vagy migrénben szenved, nagyobb eséllyel válhat érzékennyé a borban megtalálható kénre és hisztaminra.

Bortól fejfájás - itt a megoldás

Ha borozás után rendszeresen fejfájást tapasztalsz, esetleg hisztamin-, kén- vagy szulfitérzékeny vagy, válaszd a Mentes Bor alacsony hisztamintartalmú és hozzáadott kénmentes borait.

  1. Hisztaminszegény borok

A Mentes Bor webshopon található hisztaminszegény boraink esetében a hisztamintartalom garantáltan 0,1 mg/liter alatti, szemben egy átlagos bor 2-10 mg/liter értékével. Kínálatunkból a Freigeist száraz fehérbor és a Freigeist száraz vörösbor ráadásul nemcsak hisztaminszegények, de hozzáadott ként sem tartalmaznak, nem véletlenül a “fejfájós” vevőink kedvencei!

Alacsony hisztamintartalmú borok készítésekor az erjesztéshez a gyártó speciális, tenyésztett élesztőgomba törzseket használ. Míg az almasav bontására pedig nemesített baktériumokat alkalmaznak. Ez teszi lehetővé, hogy az erjedés során semennyi vagy minimális mennyiségű hisztamin képződjön.

Az erjesztés végén egy ugyancsak speciális, vegyszermentes eljárással kivonják a maradvány hisztamint a borból, ezáltal a végeredmény egy nagyon alacsony hisztamintartalmú, de hagyományos ízvilágú minőségi bor.

Nézd meg hisztaminszegény borainkat a webshopban!

  1. Hozzáadott kénmentes borok

Hozzáadott kénmentes jelöléssel/címkével ellátott boraink készítésekor a gyártók ként egyáltalán nem alkalmaznak. A speciális eljárásnak köszönhetően a szulfitokra, kénre érzékenyeknek sem kell lemondani a borozás önfeledt pillanatairól.

Válogass a Mentes Bor webshopjában hozzáadott kénmentes natúr borainkból!

Néhány praktikus tanács a borfogyasztáshoz:

  • minden pohár bor után igyál egy pohár vizet
  • ügyelj az étkezésre – már kis mennyiségű alkohol fogyasztása előtt is érdemes enni
  • figyelj a mértékre

Fehér-, vörös- vagy gyöngyözőbor – neked melyik a kedvenced? A Mentes Bor kínálatában megtalálod hisztaminszegény és hozzáadott kénmentes változatban, minőségi ízvilágban. 

Borozz fejfájás nélkül! Élvezd a minőségi ízvilágot – mentesen is!

A borozás utáni fejfájás sokak számára kellemetlenséget okoz. A borban található kén (szulfitok) és hisztamin elkerülése megoldás jelenthet számodra is. A helyes borválasztás és a vízbevitel növelése mind hozzájárulhat ahhoz, hogy újra zavartalanul átélhesd a borozás élményét.

Legújabb termékeink

Hírlevél

Iratkozz fel hírlevelünkre, 10%-os kuponnal lepünk meg cserébe!

Ezeket olvastad már?

Mi az a vegán bor?

Sokan meglepődve fogadják a vegán bor megnevezést, s joggal merül fel a kérdés, hogy nem minden bor vegán? S egyáltalán mitől válik a bor nem

Tovább olvasom »